Muminki na Formex w 2010

Ilustracje i książki o Muminkach były w 2010 roku podstawą wyjątkowej wystawy w ramach czołowych targów skandynawskiego wzornictwa - Formex.


W Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym w Sztokholmie, Bulls Press, we współpracy z Formexem, przygotował wystawę świetnie rozpoznawalnych i wciąż ubóstwianych Muminków z okazji ich 65 urodzin. Razem z projektantką wnętrz Fridą Wanselius (z BSK Arkitekter), znaną ze szwedzkiego programu telewizyjnego „Room service”, Bulls stworzył ekscytujący i zabawny świat Muminków, wystawiając grafiki Tove Jansson jako wzory na produkty, a zarazem dzieła sztuki.

Oryginalne ilustracje z pierwszych komiksów i książek zostały wystawione na pokaz, przenosząc fikcyjne bajkowe opowieści do współczesnego świata.

Na wystawie zaprezentowano zabawki, elementy wyposażenia wnętrz, meble i wiele więcej. Rysunki Tove Jansson zajęły należne im miejsce na scenie wzornictwa dedykowanego zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Bratanica Tove Jansson – Sophia Jansson – była obecna na śniadaniu prasowym podczas targów Formex i dzieliła się wspomnieniami z okresu dorastania z Muminkami w artystycznej rodzinie Janssonów.


Przykłady, Licensing, Moomin